Poradnik - Jak grać flażolety na KAŻDYM progu.

Czyli jak, co, z czym i ile ćwiczyć.

Poradnik - Jak grać flażolety na KAŻDYM progu.

Postprzez Kirkor 22 lut 2010, o 19:36

Jak większość z nas wie, flażolety możemy uzyskać zazwyczaj tylko na niektórych progach. Zwykły flażolet uzyskujemy poprzez delikatne dotknięcie struny tuż nad belką 5, 7 lub 12 progu, co daje nam charakterystyczny dźwięk. Takim najbardziej podstawowym progiem jest próg dwunasty, który będzie naszym odwołaniem do mojej metody na flażolet na wszystkich progach.
A więc do rzeczy. Dzięki tej metodzie możemy wydobyć dźwięk flażoletu nawet na progu zerowym. Wystarczy, że dotkniemy struny tuż za "siodełkiem". Wtedy nasza gitara wyda lekko przytłumiony, flażoletowy dźwięk.

Jak to zrobić?
Bardzo podobną zasadę stosujemy przy każdym innym progu. Naciśnijmy na przykład jakąkolwiek strunę na progu czwartym. Pierwszy palec ma naciskać strunę nieco dalej od progu, by zrobić miejsce na drugi palec. I właśnie drugi palec, podobnie jak w zwykłym flażolecie, leciutko dotyka struny nad lub zaraz za sztabką piątego progu.
Taką technikę możemy zastosować na każdym progu.

Czy to nadal flażolet?
Czy to rzeczywiście możemy nazwać flażoletem? Szczerze mówiąc nie wiem. Wiem tylko, że to dokładnie brzmi tak jak flażolet. Jak to sprawdzić? Zróbcie zwykły flażolet na 12 progu. Potem na tym samym progu zróbcie to moją metodą. Dźwięk ten sam ;)

Przez jakiś czas zastanawiałem się czemu to może działać. Doszedłem do wniosku, że na 12 progu jest ten sam dźwięk co na progu zerowym, dlatego to MUSI działać. A naciskając palec na dalszych progach, powodujemy tak jakby przesunięcie zerowego progu. No a przynajmniej ja sobie tak to wytłumaczyłem ;P

Na ten pomysł wpadłem gdzieś o godz. 1 w nocy, więc może nie jest doskonały, ale dość ciekawy ^^

PS. Jeśli coś będzie niezbyt zrozumiałe, dodam zdjęcia z instrukcjami ;P
Obrazek
Kirkor

Re: Poradnik - Jak grać flażolety na KAŻDYM progu.

Postprzez pawerych 25 lut 2010, o 17:45

ha, sprawdzę ten patent, jak tylko wrócę do domu
podobny patent na niby flażolety robi Bireli Lagrene w tym kawałku, tylko że przykłada palec prawej ręki, żeby osiągnąć dźwięk flażoletu:
od 01:40, ale wcześniej też jest wypas
http://www.youtube.com/watch?v=2yfQN8-t ... re=related

pzdr
Paweł
pawerych

Postprzez Eduarrdo 24 lis 2010, o 11:13

Mi się nie udało...
nie kumam tych flażoletów.
Eduarrdo

Postprzez Roman Tyczny 6 gru 2010, o 00:33

muszę przyznać że ten wątek zaciekawił mnie już wcześniej, ale dopiero teraz zebrałem się żeby coś tu napisać :)

z tymi flażoletami jest chyba tak, że nie tyle progi nam określają czy możemy wydobyć flażolet, ale długość czynna struny, bo flażolet można wydobyć też na 19 progu, ale i w okolicach gdzie mógłby się znajdować 24 i 27 próg.

Nie wiem czy metodą Kirkora może wydobyć flażolet. Moim zdaniem to jednak brzmi trochę inaczej.

Możliwe też że to jest flażolet :), bo być może na takim odcinku struny możemy go wydobyć, ponieważ na 3 progu też się da ale brzmi to zdecydowanie mnie wyraźnie niż na 12.

Wracają do sedna sprawy rzeczywiście flażolet możemy uzyskać na każdym progu tylko że musimy znać odległość na strunie gdzie da się to zrobić.

Techniką którą wykorzystał Biréli Lagrène możemy zagrać akompaniament do całej piosenki np. House of the raising sun, uderzając każdy z dźwięków przykładowo w odległości 12 progów od dźwięku przyciskanego palcem lewej ręki. :)
Roman Tyczny

Powrót do Praktyka czyni mistrza