Problem ze śpiewnikiem.

Brakuje wam jakiegoś podkładu do ćwiczenia ścieżki przejścia czy może „tej właśnie” solówki Kirka Hammeta? Jeżeli tak - piszcie!

Problem ze śpiewnikiem.

Postprzez Kacper 17 cze 2010, o 14:53

Hej mam taki problem. Chciałem pograć coś nowego znanego z rockowej młodości:) Kupiłem sobie wielki śpiewnik rockowy... i tutaj zonk. Przyzwyczajony do podręcznika gdzie jest podane bicie lub takty 4/4 itd wszystko fajnie rozpisane nie mogę sobie poradzić z tym tworem.

Mam takie problemy:

- nie ma tam podanego bicia ani taktów często kilka chwytów nawet bez rozbicia na teksty wiec podejrzewam ze wszsytko robione na słuch..

Czy poza podręcznikiem możecie polecić coś dla początkującego gdzie jest krok po kroku opisane jak zagrać jakieś hiciory łącznie z solówkami.

Wiem ze to pewnie wina mojej niewiedzy... ale przyzwyczaiłem się do podręcznika który moim zdaniem jest mistrzowski:)
Kacper

Re: Problem ze śpiewnikiem.

Postprzez Kirkor 17 cze 2010, o 16:32

Tak to jest ze śpiewnikami. Najlepiej przekartkować przed zakupem, bo często właśnie trafiają się gnioty :P
Najlepiej w googlach wpisz tytuł piosenki, przeszukaj taby i wybierz te, które ci najbardziej przypadną do gustu. Śpiewniki często właśnie nie są zbyt dokładne, a i zdarzają się w nich byki. Dlatego polecam darmowe tabulatury na necie :)

Zresztą, jeśli piosenka jest oparta na niezbyt skomplikowanych biciach, to samemu można to wyczaić.
Obrazek
Kirkor

Postprzez Human 17 cze 2010, o 18:54

Robię podobnie. Polecam założenie wlasnego śpiewnika.

Kupujesz gruby zeszyt, zapisujesz słowa piosenki (np. żeby mieli z czego śpiewać na ognisku), obok rozpisujesz taby/akordy, bicie (zawsze można strzałkami zaznaczyć jakby się zapomniało) i gotowe. Z czasem robisz poprawki, cos dodasz cos zmienisz. Taki rozwiazanie ma jeszcze jeden plus - siedzisz na ognisku, pograłeś już sporo, więc kombinujesz co by tu jeszcze, bo nie pamiętasz co znasz - otwierasz i masz :)

A do tabów/chwytów itp. polecam chords.pl warto też tam czytać komentarze pod piosenkami.
Keith Richards - ' Just keep picking '
Human

Postprzez Kacper 18 cze 2010, o 13:52

Dzięki za odpowiedź :) kopiłem go przez neta dlatego nie sprawdziłem a w necie wiadomo wszystko złoto:)
Kacper

Postprzez Kirkor 18 cze 2010, o 20:22

A, jeszcze co do bicia. W Kuźni na pewno uczyłeś się bić i masz je gdzieś zapisane. Są to bicia bardzo często wykorzystywane we wszelakich piosenkach (Bartek to pewnie potwierdzi ;p ). Jedynie trzeba je odpowiednio dopasować i tyle.

A właśnie, kupowane przez internet. Mój brat też ostatnio kupił urządzonko przez internet i się okazało jest niekompatybilne ze sprzętem :P Najlepszą metodą to iść do księgarni, przejrzeć śpiewniki, wytypować i zapisać najlepsze i wtedy dopiero zamówić tanio na necie ;P
Obrazek
Kirkor

Postprzez remek71 18 cze 2010, o 22:19

www.ultimate-guitar.com
tam nawet Dżem jest
John Frusciante RULEZ
remek71

Postprzez h0uek 27 cze 2010, o 18:38

Kirkor napisał(a):A, jeszcze co do bicia. W Kuźni na pewno uczyłeś się bić i masz je gdzieś zapisane. Są to bicia bardzo często wykorzystywane we wszelakich piosenkach (Bartek to pewnie potwierdzi ;p ). Jedynie trzeba je odpowiednio dopasować i tyle.

Potwierdzam :)

Rzeczywiście, dlatego bicia 1, 2, 2 2+, 3 oraz 4 są na samym początku, bo właściwie tymi czterema biciami można zagrać wszystko (99,999999...%;) co się rusza w śpiewnikach ogniskowo-harcerskich ;P.

Prosta recepta:

- piosenka szybka - bicie 1, a jak akordy mają się gęsto zmieniać, to 4
- piosenka wolna /klymatyczna - bicie 2, ew. 2 2+ jak się jakiś akord dłuży ;)
- nic z powyższych rad nie pasuje - spróbuj bicia 3, może metrum to 3/4 ;)

Choć pomysł z założeniem własnego śpiewnika - pierwsza klasa :) Ja robię to samo, co prawda nie tyle założyłem śpiewnik, co staram się zapisywać w nutach wszystko co gram, śpiewam lub zamierzam grać i śpiewać ;)
h0uek

Postprzez coach4u 24 mar 2011, o 15:48

Bartek,

Dla początkującego to zawsze problem, żeby mu każdy utwór nie brzmiał tak samo...gdybym miał twoją radę kiedy zaczynałem przygodę z wiosełkiem...
No ale gitara to romans na całe życie, wiec dzięki za wskazówkę.
Polecam! ;)

Pozdrawiam
Krys
------------------------------
coach4u

Postprzez jejkujejku 30 kwi 2012, o 10:20

Hej

Sorki że odświeżam tak stary post ale jako nowy użytkownik gitary mam kilka pytań :

- piosenka szybka - bicie 1, a jak akordy mają się gęsto zmieniać, to 4
- piosenka wolna /klymatyczna - bicie 2, ew. 2 2+ jak się jakiś akord dłuży
- nic z powyższych rad nie pasuje - spróbuj bicia 3, może metrum to 3/4

A co jak nie pasują te bicia?
Czy znacie jakiś uniwersalny sposób żeby ogarnąć jakie bicie będzie pasowało czy zostają tylko próby próby i jeszcze raz próby?
Mam wrażenie czasami, że słoń nadepnął mi na ucho bo np gram (znaczy "katuję" sąsiadów) utwór z podręcznika podstawowego ... no i potem puszczam sobie oryginalną MP3 (znaczy na tyle oryginalną na ile może być dostępna w internecie :P ) i nie pasuje mi to co gram z tym co słyszę... więc nie wiem jak mam rozkminiać utwory ...

Czy słuch też się może poprawić przy graniu na instrumencie? Bo jak tak to dobrze ...
A jak nie ... no cóż ... :)

Pozdrawiam bardzo serdecznie
jejkujejku

Postprzez Human 6 maja 2012, o 16:12

Pewnie, że się z czasem poprawia, nic się nie martw ;)

Co do bić - na pewno pasuje któreś z wyżej wymienionych bić, przynajmniej w tych znanych kawałkach. Natomiast to, że pasuje niekoniecznie oznacza, że jest tak jak w oryginale. Zdarza się, że słuchacze mówią: "Nie do końca to dobrze brzmiało", bo mają w głowie bicie oryginalne, a nic ich nie obchodzi, że bicie 2 2+ również pasuje ;)

Próbuj więc do skutku słuchając nagrania. Z czasem łatwiej ;)
Keith Richards - ' Just keep picking '
Human

Następna strona

Powrót do Program nauczania