Nowości programowe poziomu średnio zaawansowanego

Brakuje wam jakiegoś podkładu do ćwiczenia ścieżki przejścia czy może „tej właśnie” solówki Kirka Hammeta? Jeżeli tak - piszcie!

Re: Nowości programowe poziomu średnio zaawansowanego

Postprzez Kirkor 9 sie 2011, o 15:27

Bartek Hołownia napisał(a):Fajne solo, rzeczywiście, choć mi przypada do gustu raczej fragment już na przesterze; to co jest wcześniej jest trochę mało "konkretne"...

Jeśli chodzi Ci o fragment zaczynający się na 2:50, to w sumie głównie mi o to chodziło. Ja to traktuję jako jedną całą solówkę :P

Mateusz Madej napisał(a):On zawsze gra monetą - sześciopensówką.

Co on biedny by zrobił jakby wprowadzili u nich Euro? ;P
Obrazek
Kirkor

Postprzez pan_wiaderko 9 sty 2012, o 23:17

Polecam spisanie riffa z Jethro tull-Aqualung. Może być spoko.
pan_wiaderko

Postprzez Kuba Strojewski 19 sty 2012, o 11:38

Ooo!

Aqualung to bardzo dobra rzecz.
Aż pomyślałem żeby ten utwór dorzucić do średniozaawansowanego basu :)

I tak przy okazji Jethro Tull i tego, że wielcy zaczynają też od bycia małymi: wspomniany zespół na poczatku swojej kariery musiał po każdym koncercie zmieniac nazwę, żeby im jeszcze pozwolili gdzieś zagrać :D
יעקב --> ישראל

"...bo walczyłeś z Bogiem i z ludźmi i zwyciężyłeś."
Kuba Strojewski

Postprzez h0uek 27 kwi 2012, o 13:06

No dobrze. W programie średnio zaawansowanym pojawiło się trochę nowości od mojej ostatniej „aktualizacji” listy utworów programu średnio zaawansowanego, postaram się zatem nadrobić zaległości i po kolei je Wam przedstawić.

Na początek zacznę jednak od zupełnej „świeżynki”, której nie uświadczycie w żadnym spisie utworów programowych Kuźni, ani na stronie, ani w wydrukowanych już podręcznikach :)

- Wonderwall - Oasis (acc/el) – Tego utworu nie trzeba nikomu przedstawiać. Klasyka akordowej gry akustycznej z użyciem pięknych „open” akordów. Wszyscy Ci, którzy czują niedosyt po poziomie podstawowym gry akordowej lub chcą podszkolić swoje umiejętności z tego zakresu proszeni są o kontakt ze swoim nauczycielem prowadzącym ;)

Nie wiem, czy istnieją osoby niekojarzące tego utworu. Ale jeśli tak… proszę bardzo… http://www.youtube.com/watch?v=Sou-Y7d710k

- Red House - Jimi Hendrix (el) – Dwanaście taktów bluesowej solówki, która zawiera kwintesencję stylu największego gitarzysty elektrycznego wszech czasów.
Pozorny nieład mnóstwa dźwięków wystrzelonych jak z karabinu maszynowego poddany analizie rytmicznej na papierze nutowym okazuje się krainą ładu i harmonii. Wszystko jest zagrane matematycznie dokładnie, czasem jednak z takim „tyłem”, że momentami sekcja gra już takt kolejny, kiedy Jimi kończy jeszcze frazę z taktu poprzedniego ;) Dodatkowo podziały rytmiczne stosowanego przez Jimiego, choć niełatwe dla ucha, tworzą piękne szesnastkowo – triolowe „szlaczki” na pięciolinii.
Punkt absolutnie obowiązkowy dla każdego gitarzysty elektrycznego, który nie chce pozostać nieświadom, skąd pochodzi dzisiejszy styl gry gitary rockowej!

Niech jednak muzyka obroni się sama. Oto Jimi we własnej osobie. Klękajcie narody… http://www.youtube.com/watch?v=GcNDuBFpU9Q

- Fear of the Dark - Iron Maiden (el) – „Kawał” historii muzyki metalowej! Pięknie zharmonizowane w dwugłosie gitary elektryczne, z czego jedna gra dźwięki „otwarte”, druga zaś palm-mute. Obydwie partie warte uwagi, głównie z powodu konieczności zastosowania nietypowej techniki tłumienia pozostałych strun podczas kostkowania „otwartych” dźwięków oraz możliwości dopracowania techniki palm-mute do perfekcji :)

A na zaostrzenie apetytu: Iron Maiden z Rock In Rio... http://www.youtube.com/watch?v=szt60RlgcL4

- Blackbird - The Beatles (acc) – Pierwszy raz usłyszałem ten utwór w wykonaniu Paula McCartneya, kiedy wykonywał go podczas koncertu z okazji urodzin królowej angielskiej. Wyszedł na scenę sam z gitarą akustyczną i zagrał prostą pioseneczkę… a ja zbierałem po niej szczękę z podłogi, pomimo tego, że w owym czasie byłem zbuntowanym nastolatkiem lubującym się w muzyce metalowej.
Cóż tu dużo mówić: arcydziełko. Piękny utwór akustyczny o bardzo ciekawej harmonii i formie oraz widowiskowej technice gry prawej dłoni, którą można nazwać swoistym pre-fingerstyle’em. Jeśli go raz usłyszycie – zakochacie się. A jak już się zakochacie – będziecie chcieli się go nauczyć. I bardzo dobrze! :)

A dla tych, którzy „nie uwierzą dopóki nie zobaczą” - sir Paul McCartney… http://www.youtube.com/watch?v=RDxfjUEBT9I

- Cowboys From Hell - Pantera (el) – Dimebag’a nie ma już niestety wśród nas, jego legenda trwa jednak nadal i, mam szczerą nadzieję, trwać będzie jeszcze długo. Ten wyśmienity gitarzysta metalowy słynął nie tylko z obfitujących w techniczne sztuczki i siejące spustoszenie „divebomby” niezwykle melodyjnych solówek, ale przede wszystkim z powalających i miażdżących wszystko na swojej drodze riffów. Nowy utwór w programie Kuźni Gitarzystów nie jest wyjątkiem – „Cowboys From Hell” pozwoli Wam nie tylko docenić kunszt kompozytorski Dimebag’a, ale również pomoże Wam wyćwiczyć naprzemienne granie „palm-mutem” i otwartym dźwiękiem przy, co wyjątkowe, naprzemiennym kostkowaniu prawej dłoni.

A kto jeszcze nie wie, co robią piekielni kowboje, kiedy przyjeżdżają do kolejnego miasta, ten niech się przekona na własne oczy… http://www.youtube.com/watch?v=RkAMtXTEjco

- Smoke on the Water - Deep Purple (acc/el) – Trudno byłoby wskazać bardziej znany rockowy riff. Wszyscy Ci, którzy stawiają swoje pierwsze kroki na poziomie średnio zaawansowanym, a chcą mimo to oddziaływać na wszystkie niewiasty przy ognisku jak Clint Eastwood za młodu, powinni sięgnąć po ten utwór, kiedy ich nauczyciel zada sakramentalne pytanie „to co dzisiaj zagramy?”.

A skoro i tak wszyscy znają oryginalną wersję, poznajcie coś… niecodziennego ;D Panie i Panowie: Kiełbasa z Dymem Na Wodzie! ;)http://www.youtube.com/watch?v=jFrZLCt0FRY

- Windy and Warm – Tommy Emmanuel (acc) – Gitarzystki i gitarzyści wszystkich wyznań i kolorów skóry: czapki z głów. Mistrz Tommy przemówił. Na swoim koncercie w St. Louis Tommy dał krótką lekcję fingrestyle’u. Warto przytoczyć jego ówczesne słowa dotyczące oceny postępów początkującego adepta arcytrudnej sztuki gry linii basu, akordów i melodii jednocześnie: „jeśli Wasza żona Was zostawi, pies ucieknie z kotem na Alaskę, a policja będzie wpadała raz na jakiś czas zrobić Wam test na trzeźwość – to oznacza, że naprawdę zaczyna Wam wychodzić”… tak tak, technika fingerstyle to nie kaszka z mlekiem ani bułka z masłem. To kawałek porządnej umiejętności muzycznej. Kto chciałbym dowiedzieć się „czym to się je” – ten utwór odpowie Wam na to pytanie w całej rozciągłości :)

A oto sam mistrz… trzymajcie się mocno poręczy fotela :) http://www.youtube.com/watch?v=f7AP2LOZ ... re=related

- Sweet Child of Mine – Slash solo (el) – No cóż… mieliśmy w programie riff, trudno, żeby miało zabraknąć solówki z tego wyśmienitego utworu ;) A tak poważnie: trudno o lepszy przykład prostej, a mimo wszystko mistrzowskiej solówki rockowej. Slash po raz kolejny udowadnia, że nie tapping’iem ani 999 dźwiękami na minutę rock’’n’roll stoi. I tego warto się od niego nauczyć. Polecam!

A oto jedyny, niepowtarzalny, nie do końca trzeźwy (?;)… Slash! http://www.youtube.com/watch?v=k-qx47-C2Q0

- Autumn Leaves – arr. Artur Lesicki (acc/el) – uczniowie poziomu zaawansowanego często pytają, skąd czerpać wiedzę o dobrze brzmiących opalcowaniach akordów jazzowych. Artur Lesicki i jego publikacja „Jak Oni To Robią”, którą możecie podziwiać w każdej Sali Kuźni Gitarzystów dzięki uprzejmości wydawnictwa Absonic, odpowiadają na to pytanie niezwykle wyczerpująco i na temat. Przeróbcie kilka utworów z tej książeczki, a dowiecie się nie tylko czegoś o wyrafinowanej i pięknej sztuce prowadzenia tematu za pomocą akordów, ale poznacie też całe mnóstwo świetnie brzmiących opalcowań akordów obfitujących w 9tki, 13tki i wszelkie inne liczby dwucyfrowe w nazwie ;)

A oto wirtuoz zza naszej swojskiej polskiej „miedzy” – Panie, Panowie…. Artur Lesicki! http://www.youtube.com/watch?v=mbLQUhWfMWw

- Indian – Piotr Słapa (acc) – Mamy się czym pochwalić, jeśli chodzi o dokonania gitarzystów z naszego polskiego „podwórka”. Jednym z takich „rodzynków” jest na pewno wyśmienity fingerstyle’owiec Piotrek Słapa. Obok utworów stricte fingerstyle’owych, Piotrek pisze również utwory bardziej „akordowe”. Takim właśnie utworem jest Indian, muzyczna opowieść o podróży wojownika z indiańskiego plemienia, która, choć nie jest szalenie trudna pod względem technicznym, sprawia bardzo efektowne wrażenie podczas jej wykonywania. Ten jak i inne utwory akustyczne Piotrka znajdziecie w Kuźni w zbiorze utworów jego autorstwa „Broken Wing” udostępnionych nam dzięki uprzejmości firmy Absonic.

A kto nie widział jeszcze Piotrka w akcji.. oto on! :) http://www.youtube.com/watch?v=FzxoZn1kCAc
h0uek

Postprzez setneck59 7 maja 2012, o 11:19

Chciałbym zaproponować urozmaicenie programu średnio zaawansowanego o:

główny riff z utworu Stillborn - Black Label Society (wiosłuje Zakk Wylde). Bardzo dobre ćwiczenie na wydobywanie flażoletów sztucznych, ciekawy pomysł jeżeli chodzi o ich wykorzystanie.

solo z utworu Final Countdown - Europe. Świetne wprowadzenie do nauki sweepingu, ciekawy bluesowy lick.
setneck59

Postprzez Marcin Kaszkowiak 9 maja 2012, o 18:32

Sporo moich uczniów kończących poziom podstawowy pyta o kawałki bardziej akustyczne.

Proponuję więc kilka takich właśnie:

- intro do kawałka "Drown With Me" zespołu Porcupine Tree - świetne wprowadzenie do otwartych akordów.

- pierwsza część kawałka "Breathe" niejakiego Davida Gilmour'a, proponuję uczyć tego w sprytnym opalcowaniu używanym przez autora (jest to widoczne na studyjnych filmikach na youtube)

Inna sprawa, że kilka osób pyta o typowy fingerstyle, nie widzę niczego trudnego w nauczeniu takich utworów jak "Romans de Amor" (V. Gomez) czy "Taniec Kubański" (João Pernambuco).

Łukasz, zdaje się, że miałeś jeszcze jakieś pomysły?
Lenistwo motorem postępu!
Marcin Kaszkowiak

Postprzez Miknios 9 maja 2012, o 22:08

Mniej mety i gnr a więcej zeppelinów poproszę kurka wodna 8-) 8-) :( :o
Miknios

Postprzez setneck59 11 maja 2012, o 00:56

Chciałem zaproponować kilka numerów z techniką akordową, szarpaną i łączoną na gitarę akustyczną z poziomu średnio zaawansowanego na sam początek przygody jak i w kolejnych etapach z tym właśnie poziomem ;)

Alice In Chains - Nutshell

John Frusciante - The Past Recedes

Led Zeppelin - Babe I'm Gonna Leave You

Red Hot Chili Peppers - Road Trippin'

Normalsi - Nie Ma mowy

Dżem - Do Kołyski

Aerosmith - Dream On (można w wersji akustycznej, czemu nie ;))

również myślę, że ciekawym pomysłem byłoby rozbudowanie utworów z poziomu podstawowego do wersji oryginalnej czyli:

Knockin' On Heavens Door

House Of The Rising Sun

Kołysanka Dla Nieznajomej

Co mi jeszcze przyjdzie do głowy to dopiszę. Myślałem również o wprowadzeniu kilku utworów ganych za pomocą metalowej tulei czyli slide'a :) jeden z najbardziej znanych przykładów to:

The White Stripes - Seven Nation Army

można na wyższym stopniu zaawansowania spróbować z:

Slash's Snakepit - Beggars & Hangers On

oraz

Aerosmith - Let It Slide

Zapraszam do dyskusji i liczę na cenne słowa krytyki oraz ewentualnie propozycje utworów :)
setneck59

Postprzez Miknios 11 maja 2012, o 11:34

Ja tam uważam iż jakaś pozycja Rusha powinna znaleźć się w programie chociażby dlatego, że jest to Rush, ale poza tym mają kawałki bardzo spocz i spocz grają na gitarach. Chociażby intro A Farewell To Kings, takie przepiękne na akustyka (a w sumie bardziej klasyka), albo A Passage To Bakgkok. Miło się gra, ładnie brzmi, nie jest to trudne, a poza tym nie jest to metanolica (Na plus bardzo argument).

Także tego, dawc Rush.
Miknios

Postprzez KrzysiekSetlak 13 maja 2012, o 00:21

Mnie zawsze ciekawiło, jak jest konkretnie zagrane "Nutshell" i "Rooster" Alice in Chains, nigdy nie probowałem tego sam rozkminić, bo zawsze jak mnie nachodziła na to ochota, myślałem sobie "Niieeeeee, pewnie są tam jakieś niespodzianki i źle rozkminię..." więc... Zdaję się na Mistrza Bartka, byłbym wdzięczny :D

edit: wiem, co jeszcze, wiem! Solo z "We Will Rock You"! Krótkie, przyjemne, zacne :)
KrzysiekSetlak

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Program nauczania